Binance CEO’sundan Uyarı: Aman FOMO’ya Kapılmayın!

Kripto para piyasası lider kripto Bitcoin’in başlattığı son ralliyle moral buldu. Şu anda Bitcoin’in yükselişi çeşitli faktörlere bağlanabilir. Özellikle, ilk spot Bitcoin ETF onayı bunların başında geliyor. Bu beklenti, devam eden ralli için önemli bir katalizör görevi gördü. Bu arada analistler, Bitcoin’in mevcut ivmesinin, tarihindeki potansiyel en büyük boğa koşusunun temelini oluşturabileceğini savunuyor. Bu ortamda Binance CEO’su Changpeng Zhao, FOMO uyarısı yapıyor.

Bitcoin milyonerleri rekor kırdı, Binance CEO’su uyardı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin (BTC) geçtiğimiz hafta yeşil bölgede işlem gördü. Şimdilik 37 bin doların altında konsolide oluyor. Bununla birlikte, lider kripto para birimi 2022’de yaşanan gerilemeden geri dönerek tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru yükselmeye çalışıyor. Değerindeki canlanmayla birlikte, Bitcoin aynı zamanda milyoner sahiplerinde de bir artışı teşvik ediyor.

Finbold’un bir raporuna göre, 12 Kasım itibariyle Bitcoin milyonerlerinin sayısı 88.628 oldu. Bu, 5 Ocak’ta kayıtlara geçen 28.084 milyonerden 60.544’lük önemli bir artışa işaret ediyor. Bitcoin milyonerlerindeki bu artış, 2023 yılında %215’lik kayda değer bir büyümeye denk gelen üç katlık bir artışa işaret ediyor.

Bitcoin’in 12 Kasım 2023 tarihinde adresler arasında dağılımı. Kaynak: BitInfoCharts

Bu rapor Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ)’nin de dikkatini çekti. Dünyanın en büyük kripto para borsasının patronu bu rapora atıf yaparak piyasa oyuncularını uyardı. Bu bağlamda Binance CEO’su, X hesabı üzerinden şu paylaşımı yaptı:

Bu muhtemelen yalnızca on-chain verilere dayanıyor. Ama lütfen FOMO yapmayın. 2023’te 60.000’den fazla Bitcoin milyoneri ortaya çıktı, Ocak ayından bu yana 3 kat arttı.

Milyoner sayısı, BTC fiyatının yükselmesiyle doğrudan bağlantılı

Milyonerlere bakıldığında, Bitcoin’de en az 1 milyon dolar tutan adres sayısı 81.962 iken, en az 10 milyon dolar değerinde varlığa sahip adres sayısı 6.666’dır. Buna karşılık, 5 Ocak 2023 tarihinde Bitcoin milyonerlerinin sayısı 28.084 idi. Bunların arasında 24.279 adres en az 1 milyon dolar değerinde BTC’ye sahipti. Buna karşılık, Wayback Machine web arşiv aracı aracılığıyla erişilen verilere göre 3.805 adres en az 10 milyon dolar değerinde Bitcoin’e sahipti.

Bitcoin dağıtımı 5 Ocak 2023. Kaynak: BitInfoCharts/Wayback Machine

Bitcoin milyonerlerindeki artış, kripto para birimini yılın büyük bir bölümünde 30.000 dolar eşiğinin altında kaldıktan sonra 37.000 dolara yükselten BTC fiyatındaki artışla bağlantılı. Ocak ayında Bitcoin milyonerleri, piyasada hakim olan düşüş eğilimleriyle boğuşan oldukça özel bir gruptu. Özellikle o dönemde Bitcoin makroekonomik koşullardan ve FTX’in çöküşü gibi olaylardan kaynaklanan zorluklarla karşılaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x