Sen de mi Brütüs sikkesi! Brütüs, Sezar’ı öldürdükten sonra bir de para bastırmış

Amerika Birleşik Devletleri’nde Roma İmparatoru Jül Sezar’ın bıçaklanarak öldürülmesinde rol alan Brütüs’ün M.Ö. 42’de bastırdığı altın bir sikke Yunanistan’a iade edildi.

Arkadaşı İmparator Sezar’a karşı suikast çetesine liderlik eden Romalı siyasetçi Brutus tarafından cinayeti kutlamak için basılan nadir, eski bir altın sikke, bulunup götürüldüğü Yunanistan’a iade edildi.

Uzmanlar, madeni paranın muhtemelen 10 yıldan fazla bir süre önce, Brutus ve iç savaş müttefiki Gaius Cassius Longinus’un Philippi Savaşı’nda yenilip intihar etmeden önce kamp kurdukları yerde keşfedildiğine inanıyor.

New York Times, paranın, 2020’de hileli bir müzayedeye çıkarıldığını yazdı.

Yunan yetkililere iade edilen 29 eserden biri olan madeni para, bu yılın başlarında, kimliği belirsiz bir Amerikalı milyarder tarafından verildi.

Uzmanlar madeni paranın bir nikel büyüklüğünde ve yaklaşık 8 gram ağırlığında olduğunu ve dolaşımda olduğu bilinen üç madenden biri olduğunu söyledi. Madeni paranın gümüş bir versiyonu da basıldı ve yaklaşık 100 tane olduğu biliniyor ve 400.000 dolara kadar satılıyor.

4.2 milyon dolar değerindeki madeni para, MÖ 44 suikastına liderlik eden Marcus Junius Brutus’un yüzünü gösteriyor.
“Eid Mar” adlı 8 gram ağırlığındaki sikkenin ön yüzünde Sezar’ın bir zamanlar dostu ve müttefiki olan Brütüs’ün portresi yer alıyor. Arka yüzünde ise ‘pileus’ olarak bilinen bir başlığın her iki yanında iki hançer bulunuyor.

Kimi bilim insanları bıçaklanma sırasında Sezar’ın en yakın dostlarından olan Brütüs’ü görüp “Sen de mi Brütüs? (Et tu, Brute) dediğini ileri sürüyor.
Bu cümle ihanete uğranıldığında kullanılan bir deyim olarak dillere yerleşmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir