Halkbank Davasında Yeni Gelişme: Banka 71 Sayfalık Savunma Dilekçesi Sundu

İran’a yönelik ambargoların delinmesi sebebiyle bir süredir ABD’de yargılanması süren Halkbank, hakkında yürütülen davaya karşı New York İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’ne 71 sayfalık bir savunma dilekçesi sundu.

Halkbank’ın savunma dilekçesinde, bankanın yüzde 91’inin Türkiye Cumhuriyeti Varlık Fonu’na ait olduğu, dolayısıyla bankanın ‘Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası’ (FSIA) kapsamına girdiği ve bu nedenle ABD’de yargılanamayacağı görüşü yineledi. Banka, davanın aleyhlerine sonuçlanması durumunda hem bankalarının hem de Türkiye’nin zarar göreceğini öne sürdü.

Dilekçede, Halkbank aleyhine bir karar çıkması halinde, bu konuda yasayla sağlanan konsensüsün yok edileceği ve sonuçlarının kontrol edilemeyeceği vurgulandı. Ayrıca, daha önce hiçbir mahkemenin, bir ceza davasında egemen dokunulmazlık konusunda aleyhte bir hüküm vermediği ve Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası’nın tarihi ve bu yasa çerçevesinde daha önce mahkemelerin almış olduğu kararlara ve yüksek yargının içtihatlarına yer verildi.

Dilekçede, Halkbank’ın bir kamu amacı taşıdığı ve FSIA yasası kapsamına girdiği değerlendirmesinde bulunularak, bankanın bu yasa kapsamına girmek için kendisinden gerçekleştirmesi istenen devlet faaliyetleri göz önüne alındığında bu yasanın standartları kolayca karşılayacağı belirtildi.

Halkbank, ABD’nin aleyhlerine hazırladığı iddianamede yer alan suçlamalarla ilgili eylemlerin Türkiye’de, Türk egemenliğinin sınırları içinde gerçekleştiğini belirterek, bu davayla bankanın faaliyet kabiliyetinin zayıflatılacağı ve Türkiye’ye doğrudan zarar verileceği ifade edildi.

Ayrıca, dilekçede Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın hükümeti finansal piyasaları düzenleme ve geliştirmeye zorladığına dair maddeler de yer aldı. Halkbank’ın ulusal kalkınma projelerinin finansmanına ve devletin sosyal hizmet programlarının ilerletilmesine katkı sağladığı belirtilerek, yerel mahkemenin Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası’nı ihlal ettiği ve Halkbank aleyhine hazırlanan iddianamenin iptal edilmesi gerektiği vurgulandı.

Borsa İstanbul’da da işlem gören ve zaman zaman en yüksek işlem hacmine sahip banka hisseleri arasında da kendisine yer bulan Halkbank, yeni güne yüzde 0,65 yukarıda 13,95 TL seviyesinden başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x