BoE Başkanı Bailey: “Finansal krizin tekrarından ziyade piyasalar zayıflık arayışında”

Investing.com – İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, Salı günü yaptığı açıklamada bankacılık hisselerinde son dönemde yaşanan dalgalanmanın, son finansal krizin tekrarından ziyade finansal piyasaların zayıflık arayışının bir işareti olduğunu söyledi.

Bailey, Avam Kamarası Hazine Seçim Komitesine verdiği demeçte şunları söyledi:

Bailey; milletvekillerinin, ABD ve İsviçre’de son dönemde yaşanan ve finans piyasalarında küresel finans sisteminde daha geniş çaplı istikrarsızlık endişelerine yol açan banka çöküşleriyle ilgili sorularıyla karşı karşıyaydı.

Özellikle Cuma günü Deutsche Bank ve diğerlerinin, geçen yıl faizlerdeki keskin artıştan sert bir şekilde etkilenen bir sektör olan ticari gayrimenkule çok fazla maruz kalabileceği endişesiyle, Avrupa banka hisseleri büyük ölçüde satış görmüştü.

Bailey, Cuma günkü dalgalanmayla ilgili olarak “Bence piyasalarda firmaları test eden hareketler var.” dedi.

Credit Suisse’in yaşadığı sıkıntıların sektörün geneline dair bir semptom olmaktan ziyade “uzun vadeli sorunlara dair kuruma özgü bir hikâye” olduğunu da sözlerine ekledi.

Bailey yine de bankaların kredileri geri çekmesine neden olan son olayların, gerçek dünyada sonuçları olabileceği konusunda uyardı.

Bailey, ABD ve Euro Bölgesi’ndeki meslektaşları gibi daha sıkı kredi koşullarının, talebi azaltmada aynı etkiye sahip olacağı ölçüde, resmi faizlerde daha fazla artış ihtiyacını azaltabileceğini kabul etti.

Bailey’nin konuşmasından önce erken saatlerde açıklanan veriler, bankanın, bankacılık kırılganlıklarına ilişkin korkuları yatıştırmak için ne kadar az alana sahip olduğunun altını çizmişti. İngiliz Perakende Konsorsiyumu, yıllık gıda fiyat enflasyonunun %17 ile yeni bir rekora ulaştığını ve özellikle yoksul aileler üzerindeki geçim sıkıntısını artırdığını söyledi. Gıda, Ulusal İstatistik Ofisinin tüketici fiyat endeksini oluşturan mal ve hizmet sepetinin yaklaşık %10’una tekabül ediyor.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir