Ameliyattan Önce Neden Yemek Yenmemesi Gerektiğini Biliyor musunuz?

Bir operasyon öncesinde hastaların beslenmesi neden durdurulur, hiç merak ettiniz mi? Bu sorunun cevabı tıbbi işlem geçirecek olanlar tarafından sıkça sorgulanan konulardan biri olmuştur. Aslında bu sorunun hayati önem taşıyan bir nedeni var. ‘@drutkutantoglu’ adlı bir TikTok kullanıcısı konuya dair açıklama yaptı.

Doktorlar, anestezi alarak tıbbi bir müdahalede bulunacağı hastalarının belli bir süre yemek yememesini ve ameliyattan önce aç olmalarını ister.

Ameliyattan önce yemek yeme kuralı, hastaların ameliyat sırasında anestezi altında güvende olmalarını sağlamak amacıyla uygulanır. Bu kurala ‘ameliyat öncesi açlık süresi’ denir.

Op. Dr. Utku Tantoğlu, TikTok üzerinden ‘@drutkutantoglu’ kullanıcı ismiyle pek çok sağlıksal konuyla ilgili paylaşım yapıyor.

Tantoğlu, yaptığı son paylaşımda ameliyat öncesi neden yemek yenilmemesi üzerine oldukça bilgilendirici bir paylaşımda bulundu.

Ameliyat sürecinde, pek çok hastaya genel anestezi uygulaması yapılır. Bu uygulama esnasında ise hastaların vücutları, var olan refleksleri geçici olarak durur.

Normalde, yemek yedikten sonra mide içeriğinin akciğerlere kaçmasını önleyen bir refleks vardır. Ancak anestezi altında bu refleks işlevini yitirir. Eğer ameliyat sırasında hasta istemsiz olara kusarsa, midede bulunanlar akciğerlere kaçabilir ve ciddi solunum problemlerine yol açabilir.

Bu sebeple, ameliyat öncesinde belirli bir süre hatta en az 8 saat boyunca yemek yemekten kaçınılması gerekit.

Genel olarak, ameliyat öncesi belirlenmiş bir süre boyunca yemek yememe kuralına uymak, ameliyat sırasında oluşabilecek potansiyel riskleri azaltır.

Ancak 8 olarak belirlenen bu süre hastanın tıbbi durumuna ve planlanan ameliyat türüne bağlı olarak değişebilir.

Doktorunuzun talimatlarına uymak, ameliyatın güvenli bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x